Tuija hymyilee InBody-tulosten kanssa CrossFit Iisalmella

Treenin henkinen kynnys: miten Tuija madaltaa sitä

Treenin henkinen kynnys voi tuntua suurelta ennen tekemistä. Lue neljä keinoa, joilla Tuija oppi lähestymään vaikeaa harjoitetta rauhassa ja hallitusti.

Treenin henkinen kynnys voi tuntua suurelta jo ennen kuin mitään on tehty. Katsot tulevaa harjoitetta, ja mielessä kuuluu yksi ajatus: ”en jaksa tuota”. Itse suoritus voi kestää hetken, mutta ennakointi ehtii kasvattaa siitä paljon isomman kuin se lopulta on.

Tämä ei tarkoita, että kovat tuntemukset pitäisi sivuuttaa tai kipua pitäisi puskea läpi. Kyse on tavallisesta tilanteesta, jossa mieli ennakoi epämukavuutta voimakkaammin kuin itse tekeminen osoittautuu. Kun tämän tunnistaa, kynnystä voi opetella madaltamaan.

Tuija hymyilee InBody-tulosten kanssa – treenin henkinen kynnys madaltuu pienin askelin

Treenin henkinen kynnys syntyy usein ennen ensimmäistä toistoa

Rankin osa treenistä ei aina ole itse treeni. Se voi olla hetki ennen aloitusta. Näet harjoitteen, kuulet muiden huokailevan ja alat arvioida, miten hankalalta se tulee tuntumaan. Yksi lyhytkin suoritus voi muuttua mielessä pitkäksi ja ylivoimaiseksi.

Tuija tunnisti tämän omasta tekemisestään. Jos treeniä lähestyy ajatuksella ”en jaksa tuota”, se tuntuu heti raskaammalta. Keho ei ole vielä tehnyt mitään, mutta mieli on jo ehtinyt tehdä johtopäätöksen. Kun sama tekeminen on ohi, kokemus voi olla täysin toinen: se olikin lyhyempi ja siedettävämpi kuin etukäteen ajatteli.

Juuri siksi seuraavan treenin kokemusta ei tarvitse ratkaista etukäteen. Riittää, että antaa itselleen luvan aloittaa hallitusti ja katsoa, mitä ensimmäinen vaihe todella tuntuu. Kokemus voi olla erilainen kuin mieli ennusti.

Tämä havainto ei ole ohje vähätellä omaa tunnetta. Päinvastoin. Ajatus kannattaa huomata, jotta sen voi erottaa faktasta. ”Tämä tuntuu vaikealta” on eri asia kuin ”en pysty tähän”.

Neljä tapaa madaltaa treenin henkistä kynnystä

1. Nimeä ajatus. Kun mielessä tulee ”en jaksa”, pysähdy hetkeksi. Ajatus kertoo, että tilanne jännittää tai tuntuu raskaalta. Se ei yksin kerro, miten suoritus oikeasti päättyy.

2. Katso vain seuraavaa vaihetta. Koko harjoitusta ei tarvitse ratkaista yhdellä kertaa. Aloita lämmittelystä, ensimmäisestä toistosta tai ensimmäisestä minuutista. Kun seuraava pieni vaihe on tehty, arvioi sitten seuraava.

3. Pidä tekeminen hallittuna. Kova treeni ei tarkoita, että kaikki pitää tehdä täysillä heti. Oma tahti, hengitys ja tekninen hallinta ovat hyväksyttäviä valintoja. Tavoite on päästä liikkeelle ja saada kokemus siitä, että tilanteesta voi selvitä.

4. Palaa kokemukseen jälkeenpäin. Kun harjoite on ohi, kysy: miltä se oikeasti tuntui? Usein vastaus on, että alku jännitti enemmän kuin itse tekeminen. Tämä muisto tekee seuraavasta kerrasta hieman helpomman.

Mitä toistuminen opettaa

Epämukava tekeminen ei yleensä muutu täysin helpoksi. Mutta se voi muuttua tutummaksi. Vähän samaan tapaan kuin viileä tai jopa kylmä järvivesi: ensimmäinen kontakti tuntuu voimakkaalta, mutta ajan sekä toistojen myötä oma reaktio muuttuu. Tavoitteena ei ole tehdä kaikesta mukavaa. Tavoitteena on oppia, että lyhyt epämukavuus ei automaattisesti tarkoita epäonnistumista tai vaaraa.

Tuijan havainto on tästä hyvä esimerkki. Kun hän alkoi suhtautua tulevaan harjoitteeseen uteliaammin eikä valmiiksi luovuttavana, raja ei tuntunut enää yhtä suurelta. Ei siksi, että harjoitteet olisivat muuttuneet kevyiksi, vaan siksi, että kokemus omasta pystyvyydestä kasvoi.

Treenin henkinen kynnys ja arki

Sama ilmiö näkyy salin ulkopuolella. Vaikea puhelu, uusi työtehtävä tai pitkään lykätty asia voi tuntua mielessä isommalta kuin itse tekeminen. Kun aloittaa pienestä ja huomaa selviytyvänsä, seuraava kerta ei enää näytä samanlaiselta.

Liikkuminen voi tarjota onnistumisen kokemuksia ja tukea mielen hyvinvointia, mutta vaikutukset ovat yksilöllisiä. Siksi harjoittelun kannattaa olla omiin voimavaroihin sopivaa ja myönteisiä kokemuksia mahdollistavaa. Jos huoli, pelko tai fyysiset oireet ovat voimakkaita tai pitkittyneitä, niitä ei tarvitse ratkaista yksin.

Mitä tästä kannattaa ottaa

Jos tuleva harjoite tuntuu ylivoimaiselta, älä yritä voittaa koko asiaa ajatuksissa. Tee seuraava pieni vaihe. Hengitä, aloita rauhassa ja arvioi vasta sitten, mitä seuraavaksi tarvitaan.

Treenin henkinen kynnys ei ehkä katoa kokonaan. Se voi silti madaltua kerta kerralta. Tuijan sanoin: se raja voi olla paljon korvien välissä — ja mieli tottuu, kun sille antaa mahdollisuuden.

Lue myös kehonkoostumuksesta ja terveydestä sekä liikunnan ja mielialan yhteydestä. UKK-instituutti kokoaa tietoa liikunnan vaikutuksista mielen hyvinvointiin.

VALMENTAJAN TERVEISET

”Se raja tuntuu mielessä isommalta kuin se oikeasti on. Ja mieli tottuu, kun sille antaa mahdollisuuden.”

– Ville Huttunen / CrossFit Iisalmen perustaja ja valmentaja



5.0Facebook star 1Facebook star 2Facebook star 3Facebook star 4Facebook star 5
5.0Facebook star 1Facebook star 2Facebook star 3Facebook star 4Facebook star 5
Top Rated Service
Verified by Trustindex
Top Rated Service
  • 5.0 Excellent rating Last 12 months
  • New reviews collected regularly Recent review activity detected
  • Verified by Trustindex Based on real customer reviews Learn more
Posted on Facebook Facebook
Merja Niiranen profile picture
Merja Niiranen
506 days ago
positiverecommendsTrustindex verifies that the original source of the review is Facebook.
Miehen ja lasten kannustamana aloitin harjoittelun tammikuussa -25 On Ramp- kurssilaisena. Ja jäin koukkuun samantien! Istuma- ja päätetyötä tekevänä liikunta tulee enemmän, kuin tarpeeseen. Aiemmin jouduin käymään hierojalla hartia- ja niskaseudun särkyjen takia, mutta nyt ne ovat taakse jäänyttä elämää. On ollut mahtavaa huomata oman jaksamisen ja kunnon paraneminen näinkin lyhyessä ajassa. Yöunien palauttava laatu on parantunut todella paljon. Kiitokset valmentajille! Tunneille on kiva tulla, kun voin tulla sellaisena kuin olen!
Posted on Facebook Facebook
Minna Repo profile picture
Minna Repo
508 days ago
positiverecommendsTrustindex verifies that the original source of the review is Facebook.
Etsin pitkään itselleni sopivaa harrastusta ja lopulta onneksi uskaltauduin tuttavan kautta kaveriwodille. Paras päätös ikinä, koska siitä se kipinä lähti osallistua vielä On-rampille! Minut on otettu kivasti vastaan salilla, olen kehittynyt ja saanut onnistumisia. Ennenkaikkea oma jaksaminen ja itsetunto ovat saaneet kivan nostatuksen! Liikkeitä saa aina modattua oman kunnon mukaan, koskaan ei tartte jättää tunteja välistä sen takia etteikö osaisi tai pystyisi tekemään jotakin. Aina saa apuja 🙂
Posted on Facebook Facebook
Mira Niskanen profile picture
Mira Niskanen
510 days ago
positiverecommendsTrustindex verifies that the original source of the review is Facebook.
Liittyminen Crossfit Iisalmen porukkaan helpotti omaa sopeutumista muuttaessani useamman vuoden jälkeen takaisin Iisalmeen. Kannustavassa ilmapiirissä pääsee ylittämään itsensä joka kerta ja Crossfitista on löytynyt tanssin lisäksi itselle mieluinen laji pitkän jalkapalloharrastuksen jälkeen🫶🏼 Huippu porukka ja koutsit💪🏼
Posted on Facebook Facebook
Aatu Koponen profile picture
Aatu Koponen
510 days ago
positiverecommendsTrustindex verifies that the original source of the review is Facebook.
Vuosi sitten aloitin crossfitin. Huomaan selkeän eron jaksamisessa. Jaksan nykyään paremmin töissä, opinnoissa kuin vapaa-ajalla. Wodeille on helppoa osallistua, valmentajat neuvoo ja ohjaa yksilöllisesti tarpeen vaatiessa. Siitä tykkään!
Posted on Facebook Facebook
Tuomas Makkonen profile picture
Tuomas Makkonen
510 days ago
positiverecommendsTrustindex verifies that the original source of the review is Facebook.
Crossfit iisalmi on tuonut elämääni hyvän päivittäisen rytmin käydä positiivisella ja hyvällä energialla varustetulla salilla. Crossfit on antanut minulle mahdollisuuden kehittää kuntoani erittäin monipuolisesti joka näkyy kaikessa arjen tekemisissä positiivisesti. Crossfitin avulla sekä itse yrittäjän vahvalla tsemppauksella onnistuin pudottamaan myös painon normaalitasolle. Yhteenvetona todettava on, että lajissa kiehtoo monipuolisuus kaikilla osa-alueilla ja täten on mielenkiinto harrastusta kohtaan säilynyt vuodesta toiseen.
Posted on Facebook Facebook
Titta Virmanen profile picture
Titta Virmanen
1254 days ago
positiverecommendsTrustindex verifies that the original source of the review is Facebook.
Hyvän olon ja paremman mielen sekä vahvan kehon hankkimispaikka👌🌞!
Posted on Facebook Facebook
Jaani Hiltunen profile picture
Jaani Hiltunen
1923 days ago
positiverecommendsTrustindex verifies that the original source of the review is Facebook.
Kertakaekkiaan 👍💪🤘.
Posted on Facebook Facebook
Urheilija Kirsi Kainulainen profile picture
Urheilija Kirsi Kainulainen
1993 days ago
positiverecommendsTrustindex verifies that the original source of the review is Facebook.
Mukavaa yhdessä treenaamista ja hyvää tekniikan opetusta 😊💪🏻
Posted on Facebook Facebook
Ossi Nikula profile picture
Ossi Nikula
2161 days ago
positiverecommendsTrustindex verifies that the original source of the review is Facebook.
Suomen lämminhenkisin crossfit-keskus!
Posted on Facebook Facebook
Jukka Ryhänen profile picture
Jukka Ryhänen
2386 days ago
positiverecommendsTrustindex verifies that the original source of the review is Facebook.
Huippu paikka. Huippu valmennus ja huippuntyypit.

Voisit pitää myös näistä

haluan varata ajan tapaamiseen

Tämä ei sido eikä velvoita sinua mihinkään.

Laita viesti whatsapilla

Tai täytä alla oleva lomake.